Liekninantis diržas tik 15 Lt !
dietuklubas
Iki vasaros liko...

Budistų dieta

Jei jums kada nors teko valgyti prie vieno stalo kartu su budistų vienuoliais, tikriausiai stebėjotės, ar jie murma po nosimi mantras, ar murmėdami tiesiog išreiškia pasitenkinimą maistu. Tad, vertėtų atidžiau pažvelgti į budistų virtuvę – galbūt tai ir duos mums atsakymą į šį sudėtingą klausimą.

Šventuosiuose įvairių religijų tekstuose draudžiama vartoti tam tikrą maistą. Pavyzdžiui, musulmonams ir judėjams negalima valgyti kiaulienos, o induizmo išpažinėjams draudžiama valgyti jautieną. Šiaip ar taip, budizmas specialių draudimų dėl mitybos neturi, šiuolaikinių budistų dieta ne itin skiriasi nuo mums įprastos dietos. Tiesa, kuo budistai religingesni, tuo daugiau draudžiamų maisto produktų jiems tenka vengti. Išrankiausi maistui yra budistų vienuoliai ir vienuolės, kurie visiškai nevartoja mėsos bei riboja suvartojamų prieskonių kiekį.

Pats Buda nedraudė savo pasekėjams valgyti mėsos, tačiau patarė nevartoti sąmoningai užmuštų gyvūnų mėsos. Budistai tiki, jog žmogus kitame gyvenime gali persikūnyti į gyvūną, todėl jie nenori sukelti kančios nė vienai gyvai būtybei.

Tie budistai, kurie gyvena iš išmaldos, turi valgyti viską, kas jiems duodama, net jei tai yra mėsa ar supuvęs maistas. Jie dažniausiai ir patys nežino, ką valgo, todėl gali tai daryti ramia sąžine. Tiesa, jei elgetaujantys vienuoliai sužino, jog gyvulys buvo tyčia užmuštas maistui, tuomet jie gali atsisakyti jo mėsos.

Šiais laikais budistų vienuolynuose vienuolių mityba rūpinasi virėjai, paprastai gaminantys vegetarišką maistą. Tiesa, vadinamasis ,,Penkių aštrių daržovių patiekalas”, gaminamas iš įvairių rūšių svogūnų, česnakų ir porų, tikrai nėra dažnas budistų vienuolio užkandis. Manoma, jog šie augalai stiprina tam tikrus pojūčius, kurie trukdo vienuoliams pasinerti į vidinę ramybę ir kontroliuoti savo troškimus. Savaime suprantama, jog alkoholis ir narkotikai priskiriami tai pačiai kategorijai.

Budistų vienuoliams ir vienuolėms valgymas tėra būdas išgyventi, tad maisto jie tikrai nelaiko malonumų šaltiniu. Būtent todėl budistai stengiasi nevalgyti antroje dienos pusėje – kuo mažiau laiko skiriama valgiui, tuo daugiau jo lieka dvasiniam tobulumui siekti.

Kaip jau minėjome, griežtai savo dietą reguliuoja tik itin religingi budistai.
Tuo tarpu į šią religiją atsivertusiems žmonėms nebūtina iš karto laikytis visų griežčiausių nurodymų. Žinoma, kuo labiau žmogus pasineria į budizmą, tuo didesnė galimybė, jog jis atsisakys mėsos ir arštrių prieskonių. Tuo tarpu likusieji gali mėgautis įvairiausiais budistinės virtuvės patiekalais ir pildyti visas savo pilvo užgaidas