Liekninantis diržas tik 15 Lt !
dietuklubas
Iki vasaros liko...

Maisto derinimo esmė

Kasmet pasaulyje daugėja žmonių, svajojančių sulieknėti. Nenuostabu, kad prasimanoma vis daugiau būdų, kaip tai padaryti. Tiesa tokia, kad vartojant mažiau kalorijų,greičiau ar lėčiau, suplonėjama. Produktų derinimas – vienas iš daugelio lieknėjimo būdų. Šį mitybos būdą galima pavadinti dieta visam gyvenimui. Mat pabandžius valgyti suderintus produktus ne tik lengviau atsikratysite antsvorio, bet ir jausitės žvalesni. Tuomet tikrai nebenorėsis grįžti prie senųjų mitybos įpročių. Maisto derinimas – viena paprasčiausių ir sveikiausių dietų. Galima valgyti viską, ką mėgstate, tik skirtingu laiku. Suderintas maistas greičiau virškinamas, todėl “neina į kūną”. Beje, tai ne vienintelis šios mitybos būdo privalumas. Produktus derinantys žmonės džiaugiasi geresne savijauta, teigia atsikratę nedidelių, bet itin nemalonių virškinimo sutrikimų – po valgio jiems nemaudžia skrandžio, negraužia rėmuo, nepučia pilvo, žarnyne nesikaupia dujos.

Produktų derinimo privalumai

Kadangi dauguma produktų derinimo teorijos atmainų leidžia beveik bet kokius produktus valgyti su daržovėmis, įprastinėje daugelio lietuvių mityboje, kurioje daržovės lig tol buvo skirtos tik patiekalams papuošti, jų imama vartoti normalus kiekis. Sumažėja rizika persivalgyti:pakeitus keptas bulvytes, pateiktas prie mėsos, daržovių salotomis, patiekalo kaloringumas kur kas sumažėja. Tas pats nutinka, kai varškę skaniname nebe uogiene ar cukrumi, o agurkais ir prieskoninėmis žolelėmis. Kadangi derinant produktus nebepavyksta pagaminti daugelio patiekalų iš daug komponentų, mityba supaprastėja, paprastai kartu sumažėja ir patiekalo kaloringumas. Kadangi saldūs produktai (cukrus, uogienė) pagal šią teoriją nesiderina su beveik niekuo (o riebūs miltiniai saldumynai jau patys savaime “neatitinka standartų”), jiems valgyti kaip ir nebelieka laiko: vėl nemaža pagalba plonėjant. Daugybė ypač kaloringų įprastų patiekalų neatitinka produktų derinimo taisyklių (cepelinai, picos, varškėčiai, lietiniai su mėsa ar varške ir t.t.), tad didėja galimybė suplonėti. Be to, kai kurie leistini produktų deriniai ne tokie skanūs kaip įprastiniai, todėl valgoma tik kol jaučiamas alkis. Šitokie pokyčiai iš tiesų tik sveikitini. Tačiau nereikėtų labai įsijausti ir nepamiršti, kad sveika mityba turi būti įvairiapusiška. Be to, didelį apetitą turintys žmonės, jei patikės, kad plonėjama vien dėl stebuklingo produktų derinimo, gali ir toliau storėti, jei valgys per daug, tegul ir derindami produktus.

Produktų derinimo esmė

Pasistengti nemaišyti baltymų ir angliavandenių. Kodėl? Todėl, kad baltymų ir angliavandenių cheminė sudėtis skirtinga – jiems virškinti reikia skirtingų fermentų. Baltymams skaidyti reikia rūgščios aplinkos (jie virškinami skrandyje), o angliavandeniams – šarminės (jie virškinami plonojoje žarnoje). Daugelis įpratę mėsą valgyti su bulvėmis, sūrį ar dešrą – su duona (dar, be to, užtepę ją sviestu), bandeles su pienu. Vienu metu suvalgyti skirtingi produktai skrandyje išbūna iki 8 val., o žarnyne – net iki 30 val. Organizmas nepajėgia nei suvirškinti, nei pasisavinti tokių sudėtingų derinių. Vien dėl to galite jausti nuolatinį energijos trūkumą. Be to, nesuderintas maistas dažniau sukelia vidurių pūtimą, užkietėjimą.

Kada valgyti

Maisto derinimo šalininkai parą dalija į tris dalis: laiką, kai organizmas pasiruošęs priimti, kai jį virškina bei pasisavina naudingąsias medžiagas ir kai šalina atliekas.

  • 12-20 val. organizmas pasiruošęs virškinti maistą, todėl valgoma tik šiomis valandomis.
  • 20-4 val. ryto organizmui reikia poilsio, kad galėtų pasisavinti su maistu gautas naudingąsias medžiagas.
  • 4-12 val. dienos organizmas šalina suvirškinto maisto likučius.

Vėlyva vakarienė ar gausūs pusryčiai sutrikdo šį procesą, nes energijos vėl prireikia maistui virškinti. Šio patarimo turėtų ypač paisyti tie, kurie prastai jaučiasi, trūksta energijos arba nori atsikratyti antsvorio.

Kaip valgyti vaisius

Vaisiai, kaip ir daržovės, – geras angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Tačiau kitaip nei daržovės, kurios dera beveik su visais produktais, vaisiai nedera su niekuo. Todėl vaisius reikia valgyti, kol skrandis tuščias. Mat vaisiai virškinami trumpiausiai – 20-30 min. Kai skrandis pilnas kitokio maisto, sutrinka ir vaisių, ir to kito maisto virškinimas. Kad taip neatsitiktų, laikykitės šių taisyklių:

  • tuščiu skrandžiu suvalgius obuolį ar panašų sultingą vaisių, luktelėkite 20 min. ir tik tada valgykite ką nors kitko
  • suvalgius bananą ar džiovintų vaisių, nieko nebevalgykite 1 val.
  • suvalgius daržovių patiekalą palaukite 2 val.
  • suvalgius kitokio suderinto maisto vaisių skanaukite po 3-4 val.
  • po nesuderinto patiekalo (pvz., mėsos su bulvėmis, torto su kremu) turi praeiti ne mažiau kaip 8 val.