Liekninantis diržas tik 15 Lt !
dietuklubas
Iki vasaros liko...

Maisto derinimo formulės

Maisto derinimas – viena paprasčiausių ir sveikiausių dietų. Galima valgyti viską, ką mėgstate, tik skirtingu laiku. Suderintas maistas greičiau virškinamas, todėl “neina į kūną”. Produktus derinantys žmonės džiaugiasi geresne savijauta, teigia atsikratę nedidelių, bet itin nemalonių virškinimo sutrikimų – po valgio jiems nemaudžia skrandžio, negraužia rėmuo, nepučia pilvo, žarnyne nesikaupia dujos.
Gamta apdovanojo mus neįtikėtinai tiksliais ir patikimais virškinimo bei pasisavinimo mechanizmais, neatsižvelgė tik į tai, kad žmogus nuolat valgys mėsą bei, kad viename patiekale „derins” tokią galybę įvairiausių produktų. Daugiasluoksnių sumuštinių valgymas, į kurių sudėtį tuo pačiu laiku įeina baltymai, riebalai, krakmolas bei cukrus, peržengia visas tolerancijos ribas.
Virškinimo fermentai yra labai specializuoti, t.y. kiekvienas jų dalyvauja tik vienos rūšies reakcijoje, atitinkamoje temperatūroje ir atitinkamoje terpėje – rūgščioje ar šarminėje terpėje. Įvairių virškinimo sulčių reikalaujančių maisto produktų derinimas viename patiekale sutrikdo visą virškinimo procesą. Visos maistinės medžiagos, kurios nėra suvirškinamos tokiomis sąlygomis, pereina puvimo ir fermentacijos procesą.
Visi maisto produktai skirstomi į tris grupes:
Krakmolingi:
Pagrindiniai angliavandeniai: bulvės, košės, makaronai, ryžiai, duona.
Miltiniai gaminiai: sausainiai, pyragai, tortai, pyragaičiai.
Džiovinti produktai: razinos, imbieras, datulės.
Vaisiai: bananai, mango.
Saldikliai: cukrus, medus, klevų sirupas.
Šviežių vaisių, išskyrus bananus ir mango, negalima su niekuo derinti, geriausia juos valgyti kaip atskirus produktus tarpuose tarp pagrindinių valgymų.
Neutralūs:
Visos žalios daržovės ir šakniavaisiai (išskyrus bulves): baklažanai, baltagūžis kopūstas, brokoliai, briuselio kopūstas, grybai, žirneliai, moliūgai, morkos, svogūnų laiškai, pastarnokas, ropė, salierai, šparagai, pupelės, žiedinis kopūstas, špinatai.
Salotinės daržovės: avokadas, raudonasis ir žaliasis pipirai, gūžinės salotos, agurkai, pomidorai, ridikai, riešutai ir saulėgrąžos.
Taukai ir aliejai: nevalytas alyvuogių aliejus, kiti augaliniai aliejai, grietinėlė, grietinėlės sviestas.


Baltyminiai:

Mėsa: aviena, kiauliena, kalakutiena, vištiena, elniena, veršiena.
Žuvis: plekšnė, lašiša, silkė, tunas, skumbrė, menkė, upėtakis.
Moliuskai ir vėžiagyviai: krabai, krevetės, midijos, omarai, austrės.
Pieno produktai: jogurtas, pienas, sūris.
Augaliniai baltymai: sojos pupelės, tofu.
Pasistenkite nemaišyti baltymų ir angliavandenių. Kodėl? Todėl, kad baltymų ir angliavandenių cheminė sudėtis skirtinga – jiems virškinti reikia skirtingų fermentų. Baltymams skaidyti reikia rūgščios aplinkos (jie virškinami skrandyje), o angliavandeniams – šarminės (jie virškinami plonojoje žarnoje). Daugelis įpratę mėsą valgyti su bulvėmis, sūrį ar dešrą – su duona (dar, be to, užtepę ją sviestu), bandeles su pienu. Vienu metu suvalgyti skirtingi produktai skrandyje išbūna iki 8 val., o žarnyne – net iki 30 val. Organizmas nepajėgia nei suvirškinti, nei pasisavinti tokių sudėtingų derinių. Vien dėl to galite jausti nuolatinį energijos trūkumą. Be to, nesuderintas maistas dažniau sukelia vidurių pūtimą, užkietėjimą.
Maisto kombinacijas rekomendacijas galima sutalpinti tokioje schemoje:


1. Tinkami deriniai:

Daržovės + kitos daržovės
Daržovės + krakmolas
Daržovės + baltymai
Daržovės + riebalai
Vaisiai + vaisiai (to paties rūgštumo lygio)

 

2. Netinkami deriniai
Baltymai + krakmolas
Baltymai + cukrus
Baltymai + rūgštūs vaisiai
Daržovės + vaisiai
Daržovės + cukrus
Riebalai + krakmolas
Riebalai + baltymai
Krakmolas + vaisiai
Vaisiai + cukrus

 

Tikriausiai esate valgę mėsą ar žuvį su bulvėmis, ryžiais ar makaronais? Sumuštinį su sūriu? Kiaušinį su duona? Dribsnius su pienu? Visi šie maisto deriniai yra netinkami ir užtikrina, kad jūs niekada neturėtumėte nei trokštamos energijos, nei liekno kūno.Kas gi vyksta mūsų organizme valgant netinkamus maisto derinius? Kaip pavyzdį paimsime mėsą su bulvėmis, bet juo galėtu būti ir duona su sūriu, ir žuvis su ryžiais ir t.t. Tarkime jūs išsikepėte žlėgtainį ir valgote jį su virtomis ar keptomis bulvėmis.Skrandyje suskaidyti žlėgtainį reikalingos ypatingos virškinimo sultys – rūgščiosios sultys. Kartu dar suvalgote ir keptų bulvių.Ko gero pasakysite, kad bulvės – daržovės.Taip, bulvės yra daržovės.Jeigu jūs atsikastumėte žalios bulvės ir ją sukramtytumėte, jūsų skrandyje atsidurtų vandeningas maistas.Bet iškeptas ar virtas bulves jūs galite kramtyti kiek norite, vandeningos jos nepasidarys.Kepant ar verdant yra pašalinama didesnioji vandens dalis ir jos lieka labai koncentruotos ir krakmolingos.Tokiam maistui suvirškinti reikia šarminių skrandžio sulčių. Jeigu mokėtės chemijos, žinote, kaip reguoja šarmai ir rūgštys.Jie neutralizuoja vienas kitą. Taigi, suvalgėte žlėgtainį su bulvėmis.Maistas pateko į skrandį, bet reikalingos virškinimo sultys neutralizavosi.Kas būna toliau? Organizmas išskiria vis daugiau ir daugiau sulčių maisto virškinimui.Šis procesas užtrunka keletą valandų.Gerai nesuvirškintas maistas yra išstumiamas iš skrandžio į žarnyną.Didesnioji dalis baltymų, ilgai išbuvę skrandyje, papuvo.Didesnioji dalis angliavandenių susifermentavo.Supuvęs ir susifermentavęs maistas organizme gamina toksines rūgštis.Kaupiasi dujos, ėda rėmuo, sutrinka virškinimas ir mes griebiamės vaistų.Žarnyne maistas dar turi nukeliauti žarnyno traktatu apie devynius metrus. Įsiavaizduokite! Devyni metrai žarnyno turi dorotis tuo supuvusiu maistu.Štai kodėl pavalgę netinkamai suderinto maisto mes neturime energijos – ji visa yra panaudojama maistui apdoroti, virškinti.

 

Vaisiai, kaip ir daržovės, – geras angliavandenių, vitaminų ir mineralinių medžiagų šaltinis. Tačiau kitaip nei daržovės, kurios dera beveik su visais produktais, vaisiai nedera su niekuo. Todėl vaisius reikia valgyti, kol skrandis tuščias. Mat vaisiai virškinami trumpiausiai – 20-30 min. Kai skrandis pilnas kitokio maisto, sutrinka ir vaisių, ir to kito maisto virškinimas. Kad taip neatsitiktų, laikykitės šių taisyklių:

 

  • tuščiu skrandžiu suvalgius obuolį ar panašų sultingą vaisių, luktelėkite 20 min. ir tik tada valgykite ką nors kitko
  • suvalgius bananą ar džiovintų vaisių, nieko nebevalgykite 1 val.
  • suvalgius daržovių patiekalą palaukite 2 val.
  • suvalgius kitokio suderinto maisto vaisių skanaukite po 3-4 val.
  • po nesuderinto patiekalo (pvz., mėsos su bulvėmis, torto su kremu) turi praeiti ne mažiau kaip 8 val.

Taigi maisto derinimas padės Jums:

  • Iš organizmo pašalinti šlakus
  • Pamažinti ansvorį
  • Atsikratyti nemalonaus burnos kvapo
  • Išvalyti žarnyną nuo susikaupusių nesuvirškintų produktų
  • Jaustis energingiems