Prieskoniai, padedantys lieknėti
Valgydama patiekalus su prieskoniais, pasisotinsite greičiau, nei valgydama tuos pačius patiekalus be prieskonių.
Tik pusė šaukštelio raudonojo pipiro padažui arba arbatinis šaukštelis krienų su mėsa daro stebuklus. O būtent – 25 procentais pagreitina medžiagų apykaitą! Tačiau tai ne vienintelis jų privalumas.
Cinamonas
Cinamonas - lieknėti padedančių prieskonių lyderis. Pešavaro universitete (Pakistanas) atlikti tyrimai parodė, kad cinamonas sėkmingai kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje ir neleidžia jo perdirbti į riebalus. Tik 0,25 šaukštelio cinamono per dieną 20 kartų pagerina angliavandenių apykaitą.
Be to, vien tik savo kvapu cinamonas gali apgauti jūsų apetitą, nes sukuria sotumo iliuziją, nesuvalgius nė vienos kalorijos. Cinamono galite įberti į kavą, arbatą, avižinę košę, apibarstyti juo keptus vaisius ir paukštieną.
Kajeno pipirai
Jie puikiai tiks toms, kurios laikosi dietos. Šie pipirai pagreitina medžiagų apykaitą ir sumažina cukraus kiekį kraujyje, neleisdami jam pavirsti riebalų sluoksniu. Šiuose pipiruose esanti medžiaga kapsaicinas šiek tiek pakelia kūno temperatūrą, o kartu su ja – organizmo gebėjimą energetinėms reikmėms panaudoti suvalgytus angliavandenius ir riebalus.
Įsidėmėkite: apie 50 procentų angliavandenių ir riebalų sunaudojami per 3 valandas! Be to, Kajeno pipirai stimuliuoja epinefrino (adrenalino) ir norepinefrino gamybą, kurie, veikdami kartu, geba slopinti apetitą.
Ciberžolė
Tai labai populiarus indiškas prieskonis, kuris naudojamas ne tik kulinarijoje, bet ir medicinoje. Ciberžolė – antioksidantas, kuris kovoja su laisvaisiais radikalais; jam dar būdingos ir priešuždegiminės savybės.
Tačiau įdomiausias yra šio prieskonio gebėjimas aktyvinti medžiagų apykaitą: veiklioji medžiaga kurkuminas trukdo riebalinėms ląstelėms kaupti riebalus. Be to, ciberžolė pagerina virškinimą – įskaitant ir sunkiai virškinamus mėsos bei riebius patiekalus. Žiupsnelį ciberžolės galima įberti į aliejaus ir acto salotų padažą, į troškintas daržoves, ragu ir užkepėles.
Kardamonas
Dar viena indų medicinos žvaigždė, kuriai būdingos riebalų deginimo savybės – kardamonas. Jo sėklas galima įberti į kavą, arbatą arba marinatą paukštienai. Kitas variantas: 1 šaukštelį kardamono sėklų įdėkite į 250 ml verdančio vandens, pavirkite 10 minučių, nuovirą atšaldykite ir gerkite po valgio.
Anyžiai
Anyžiai yra puiki priemonė, malšinanti apetitą. Senovės Graikijoje atletai kramtydavo anyžių sėklas prieš varžybas, kad apgautų alkį ir pakeltų nuotaiką. Imkite pavyzdį iš jų: kaskart, kai praalksite, kramtykite anyžius. Privalumas: malonus skonis ir malonus kvapas iš burnos.
Imbieras
Jis ne tik suteikia patiekalams šviežumo aromatą, bet dar ir pagreitina medžiagų apykaitą. Kaip ir Kajeno pipirai, imbieras šiek tiek pakelia kūno temperatūrą, todėl aktyvinasi metabolizmo procesai. Springfieldo medicinos institute (Australija) atlikti tyrimai parodė, kad suvalgius imbiero, medžiagų apykaita pagreitėja apie 20 procentų! Be to, imbieras sumažina kenksmingo cholesterolio lygį.
Juodieji pipirai
Juos galėtume, beje, labiau mėgti. Juodieji pipirai geba suardyti riebalines ląsteles ir pagreitinti medžiagų apykaitą. Veiklioji pipirų medžiaga piperinas veikia smegenų ir nervinės sistemos veiklą, o tai priverčia mūsų organizmą sudeginti daugiau kalorijų. Dar pipirai kovoja su rėmeniu, nevirškinimu ir pilvo pūtimu.
Krienai
Krienams yra būdinga maloni savybė – ardyti riebalines ląsteles. Krienai gerina virškinimą (ypač valgant juos kartu su riebiais ir mėsos patiekalais), valo organizmą.
Negailėkite krienų nei valgydamos kiaušinius, nei mėsą, nei salotas.